dachówka

Pokrycie dachowe to zewnętrzna warstwa dachu, która narażona jest na działanie warunków atmosferycznych. Pokrycie może być wykonane zarówno z materiałów naturalnych, jak i sztucznych. Wśród naturalnych pokryć dachowych wyróżnia się strzechę, zielony dach, czyli warstwę roślinności, a także pokrycie z kamienia lub drewna. Bardziej popularne jest jednak używanie sztucznych materiałów, wśród których najpopularniejsze są blachodachówka i dachówka.

Dachówka to pokrycie układane z elementów ceramicznych lub cementowych. Z kolei blachodachówka wykonana jest z ocynkowanej, wyprofilowanej i lakierowanej blachy stalowej. Dachówki ceramiczne cechują się dużą odpornością zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, a także promieniowanie ultrafioletowe. Co więcej, dzięki dużej masie dobrze tłumią hałasy dobiegające z zewnątrz i nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Mogą występować w różnych rozmiarach. Wieloformatowe dachówki sprawdzą się w przypadku dachów jedno – lub dwuspadowych, a mniejsze przy tych o bardziej skomplikowanej formie.

Blachodachówka jest znacznie tańszym i lżejszym rozwiązaniem. Dzięki temu oferowane przez nas produkty można wykorzystać także na dachach nieposiadających masywnej więźby. Występuje zarówno w modułach o małych rozmiarach, pozwalających pokryć poszycia o nieregularnych kształtach, jak i w dużych arkuszach, przystosowanych do wymiarów większej powierzchni dachu.

Wady obu rozwiązań

Zarówno tradycyjna dachówka, jak i blachodachówka posiadają pewne wady. Minusem dachówki jest możliwość obrastania mchem, która w przypadku blachodachówki nie występuje. Oprócz tego jest trudniejsza w montażu niż stalowe pokrycie, ponieważ nie jest montowana na ruszcie z łat i kontrłat.

Z kolei blachodachówka nie stanowi dobrego izolatora akustycznego. Hałasy dobiegające z zewnątrz oraz dźwięki opadów deszczu lub gradu są więc wyraźnie słyszalne. Co więcej, jej żywotność szacowana jest na 15 – 20 lat, co jest okresem znacznie krótszym, niż ma to miejsce w przypadku dachówki. Co za tym idzie, niski koszt tego rozwiązania, wiąże się z jego krótszą żywotnością.

Comments are closed.

  • Jesteśmy na FacebookFacebook