Obróbki dachowe są bardzo niedocenianym elementem dachu, a jednak bez nich dach nie spełniałby swoich funkcji. Wyjaśniamy, czym są obróbki dachowe i jakie są ich rodzaje.
Czym są obróbki dachowe?
Obróbki dachowe, nazywane obróbkami blacharskimi, to elementy wykończeniowe dachu, które są odpowiedzialne za szczelność i estetykę poszycia. Na pierwszy rzut oka nie są widoczne, ale jest to zamierzony efekt, ponieważ powinny być dopasowane z dachem. Do obróbek dachowych należą:
- mury ogniowe — zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. Montowane są ponad powierzchnią pokrycia. Stosowane są najczęściej w bliźniakach i szeregowcach.
- wiatrownica — wykańcza ściany szczytowe i ochrania dach przed zerwaniem podczas silnych porywów wiatru, czyli w miejscach najbardziej narażonych na działanie czynników atmosferycznych.
- rynna koszowa — nazywana koszem dachowym, łączy przecinające się połacie dachu i tworzy koryto wewnętrzne, którym spływa deszczówka do rynny lub okapu. Jest niezbędna w dachach z lukarnami i w kształcie litery L.
- pas nadrynnowy — inaczej kapinos, odprowadza wodę do orynnowania, które w Kielcach, wykonywane są przez naszą firmę. Łączy połać dachową z rynną.
- obróbki przyścienne — odprowadzają wodę spod ścian i nie pozwalają na zawilgocenie budynku, montuje się je na styku połaci ze ścianą. Są jedno- i dwuczęściowe, najczęściej wykonuje się jednoczęściowe.
- obróbki kominowe — uszczelniają połączenie komina z połacią dachową, ponieważ jest to miejsce wyjątkowo narażone na przeciekanie. Blaszane obróbki stosowane są z membraną dachową i rynną odprowadzającą wilgoć z komina.
- kalenica — inaczej gąsior, łączy dwie połacie dachu o przeciwstawnym nachyleniu, jest najwyższym punktem pokrycia.
- bariery śniegowe — zapobiegają spadaniu śniegu z dachu na teren np. podjazdu.