Dach to jeden z podstawowych elementów konstrukcji każdego domu. Bez niego zamieszkanie w żadnym budynku nie byłoby komfortowe, a nawet możliwe. Wybierając jego pokrycie, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników, zarówno technicznych, jak i estetycznych. Wiele osób zastanawia się, co wybrać: dachówkę ceramiczną, czy dachówkę wykonaną z betonu? Które rozwiązanie jest solidniejsze, a które lepiej się prezentuje? W naszym artykule odpowiadamy na te pytania. Przedstawiamy też porównanie najważniejszych cech obu produktów.
Dachówki betonowe, nazywane także dachówkami cementowymi wytwarzane są z piasku, cementu portlandzkiego, a także pigmentów pozyskiwanych z tlenków żelaza i wody. Gotowa masa pokrywana jest specjalną powłoką akrylową, która nadaje jej nowy wymiar estetyczny. Nowoczesne dachówki betonowe są produkowane w technologii pozwalającej na uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni i zachowanie ściśle określonych wymiarów.
Dachówki ceramiczne są tworzone na podstawie różnych glin, które zostają odpowiednio przetworzone i zabarwione. Jako produkt bazujący na naturalnych surowcach rozwiązanie to może wykazywać niewielkie odchyły w wymiarach, czy kształcie. Jednocześnie dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologi produkcji i specjalnie dobranej mieszanki glin możliwe jest osiągnięcie pięknych, jednolitych odcieni, które zachwycają intensywnością. O rodzaju przyszłych dachówek decydują formy wykorzystane do ich tłoczenia.
Ponieważ jak wspomnieliśmy wyżej, proces wytwarzania obu propozycji jest nieco inny, odmienne jest także ich wykończenie.
Jak tworzona jest powierzchnia dachówki ceramicznej? Po zakończeniu osuszania dachówka poddawana jest angobowaniu, czyli barwieniu mieszanką rozrzedzonej gliny i specjalnych barwników. Cały proces przebiega w specjalistycznej kabinie natryskowej. Niektóre produkty pokrywane są aż dwoma rodzajami angoby, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie efektu cieniowania. Z kolei jeśli zależy nam na efekcie połysku, warto wybrać dachówkę ceramiczną, która jest pokryta specjalną glazurą. Dzięki zastosowaniu wspomnianej metody możliwe jest stworzenie rozwiązania o podwyższonej jakości i doskonałej odporności na uszkodzenia.
Dachówki betonowe zyskują swój niepowtarzalny kolor dzięki barwieniu w masie oraz dzięki pokrywaniu ich powierzchni akrylem. Na rynku dostępne są też dachówki betonowe z powłoką polimerowo-akrylową, które charakteryzują się aksamitną warstwą i których odcienie są bardzo intensywne. Inna technika uzyskiwania koloru nazywana jest trójwarstwową technologią produkcji. Proces ten składa się z trzech elementów, czyli barwienia w masie, nasycania kolorem betonu, a także z nakładania powłoki akrylowej. Dachówki produkowane w ten sposób są wytrzymałe, gładkie i szlachetne jeśli chodzi o ich powierzchnię.
Czy dachówki ceramiczne i dachówki betonowe występują w różnych kształtach i kolorach? Oczywiście! Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym rozwiązaniom.
Wśród dachówek ceramicznych wyróżniamy głównie dachówki zakładkowe, których cechą szczególną jest występowanie pojedynczych lub podwójnych zakładek. Jedną z najpopularniejszych propozycji jest tzw. esówka, zwana też holenderką, której przekrój poprzeczny przypomina literę S. Propozycja ta dostępna jest w wielu różnych barwach, takich jak kolor ceglasty, czerwony, czarny, miedziany, brązowy, antracytowy, zielony, grafitowy, granatowy, czy szaroniebieski.
Innym znanym rodzajem dachówki ceramicznej jest tzw. marsylka, popularna zwłaszcza w południowo-wschodniej Polsce. Ona również występuje w wielu wariantach kolorystycznych, takich jak naturalny czerwony, czerwony angobowany, czy brązowy i czarny. Rosnącą popularnością cieszą się także dachówki zakładkowe płaskie, które oprócz płaskiej powierzchni wyróżniają się także prostokątnym kształtem. Świetnie prezentują się w połączeniu z nowoczesną, wręcz minimalistyczną architekturą. Inna propozycja to tzw. dachówka mnich-mniszka, gdzie jedna dachówka jest wypukła (mnich), a druga wklęsła (mniszka). Do dachówek ceramicznych zaliczamy też karpiówkę, która jest płaska i raczej wąska. Jej powierzchnia jest gładka lub wyprofilowana w rowki ułatwiające odprowadzenie wody z dachu.
Jakie wyróżniamy wzory i kolory dachówek ceramicznych? Warto wspomnieć m.in. o dachówkach zakładkowych o różnych kształtach, które wyróżniają się podwójnymi wyżłobieniami na dwóch bocznych krawędziach – na stronie zewnętrznej i od spodu. Popularnym rozwiązaniem jest też płaska karpiówka cementowa, a także dachówki zakładkowe esówki oraz marsylki.
Odmienna metoda produkcji sprawia też, że każda propozycja ma nieco inne parametry. W przypadku tworzenia pokrycia dachowego największe znaczenie ma jednak ciężar dachówek. Propozycja ceramiczna waży średnio 50 kg/m², jednak niekiedy osiąga wagę nawet 70 kg/m². Oczywiście mniejsze elementy mogą ważyć odpowiednio mniej. Co ciekawe, ciężar dachówki cementowej jest nieco mniejszy. Waga tego typu rozwiązań waha się od 40 do 55 kg/m².
Dlaczego kwestia ta ma tak duże znaczenie? Przede wszystkim dlatego, że im cięższy jest rodzaj zastosowanej dachówki, tym mocniejsza powinna być tzw. więźba dachowa. Co za tym idzie, im większa waga pokrycia, tym wyższa cena wykonania dachu. Jest jednak także druga strona medalu: im cięższa dachówka, tym lepsza ochrona, w tym ochrona akustyczna i izolacja przed wiatrem.
Wybiegając wyobraźnią w przyszłość, warto zastanowić się także, jak będzie przebiegać czyszczenie poszczególnych elementów. To bardzo ważny czynnik, ponieważ na każdym rodzaju dachówki mogą pojawić się zanieczyszczenia lub nieestetyczne mchy i porosty. Warto pamiętać, że nie jest to kwestia związana z jakością pokrycia, ale z naturalnymi procesami i klimatem naszego otoczenia.
W praktyce okazuje się, że dachówki cementowe lakierowane, malowane fabrycznie lub ceramiczne glazurowane wymagają mycia po upływie około piętnastu lat. Dobrym rozwiązaniem są także dachówki ceramiczne angobowane i cementowe malowane, które mogą prezentować się dobrze aż do około dziesięciu lat – po upływie tego okresu wymagają czyszczenia. Jaki produkt jest najmniej odporny na zabrudzenia? Okazuje się, że są to dachówki naturalne ceramiczne, które nie posiadają powłoki ochronnej. Ich dobry wygląd zostaje zachowany jedynie przez siedem lat. Należy jednak podkreślić, że dachówki cementowe można przemalować, co podnosi ich funkcjonalność.
Jak więc brzmi odpowiedź na pytanie: którą propozycję wybrać? Okazuje się, że rozwiązanie powinniśmy dopasować do naszej indywidualnej sytuacji. Oba rozwiązania mają swoje zalety, co sprawia, że warto je zastosować. Obie propozycje są też bardzo estetyczne i świetnie sprawdzą się w każdej aranżacji.
Przypomnijmy, że główne zalety dachówek betonowych to:
Z drugiej strony plusy dachówek ceramicznych to m.in.:
Jeśli szukasz dachówek wysokiej jakości, niezależnie od ich rodzaju, skorzystaj z naszej oferty. Tworzone przez nas produkty to najwyższej jakości rozwiązania, bazujące na najlepszych dostępnych na rynku materiałach. Sprzedawane przez nas produkty są dostosowane do każdego typu dachów i posiadają niezbędne zaczepy do montażu. W naszym asortymencie znajdziesz dachówki producentów, takich jak Brass, Roben, Creaton, Koramic, czy Meyer-Holsen. Już dziś sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, co dla ciebie przygotowaliśmy! Brass