Dach pozwala chronić wnętrze budynku przed czynnikami środowiskowymi oraz odgrywa znaczną rolę w przeciwdziałaniu stratom energii cieplnej, dlatego powinniśmy o niego należycie dbać. Niestety, wielu właścicieli i zarządców nieruchomości zapomina o systematycznej konserwacji dachu. Dlaczego jest ona bardzo ważna? Kiedy trzeba wykonać przegląd dachu? Wyjaśniamy, jak często i dlaczego trzeba przeprowadzać konserwację dachu.
Konserwacja dachu ma na celu utrzymanie materiałów pokrycia dachowego w dobrym stanie oraz przeciwdziałanie ich szybkiemu niszczeniu. Uwzględnia ona przede wszystkim systematyczne przeglądy dachu oraz orynnowania, dzięki którym można wykryć ewentualne uszkodzenia i je usunąć, zanim spowodują poważne problemy. Nawet niewielkie nieszczelności i uszkodzenia pokrycia dachowego, a także zatkane rynny i zalegające na dachu liście mogą doprowadzić do wystąpienia przecieków oraz zawilgocenia, które skutkuje rozwojem grzybów pleśniowych. Co więcej, nieszczelności dachu przyczyniają się do powstawania mostów termicznych, które także sprzyjają zawilgoceniu ścian i stropów oraz powodują straty energii cieplnej.
Systematyczna konserwacja dachu jest konieczna w przypadku każdego rodzaju materiałów pokrycia dachowego. Szczególnie ważna jest w przypadku starych dachów, które ze względu na upływ czasu szybciej ulegają niszczeniu. Dachy z blachy, blachodachówki, dachówki cementowej i ceramicznej oraz innych materiałów narażone są na stałe oddziaływanie czynników środowiskowych, które przyczyniają się m.in. do powstawania biokorozji.
Przegląd techniczny materiałów pokrycia dachowego, orynnowania i obróbek blacharskich przy kominach oraz oknach dachowych powinno przeprowadzać się przynajmniej raz w roku. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak przeprowadzanie konserwacji dachu wiosną i jesienią oraz po silnych wichurach, ulewach, gradobiciu i innych ekstremalnych zjawiskach pogodowych. Dbając o stan dachu, możemy uniknąć kosztownych napraw oraz związanych z nimi problemów. Konserwacja dachu powinna uwzględniać:
W zależności od rodzaju materiałów pokrycia dachowego mogą być także konieczne ich gruntowne czyszczenie, malowanie lub impregnacja.