uszkodzony dach

Dach jest elementem budynku, który stanowi barierę ochronną przed działaniem czynników atmosferycznych – przede wszystkim opadami deszczu, śniegu, naporem wiatru i jego siłą ssącą oraz chłodem. Zabezpiecza wnętrze także przed hałasem oraz ucieczką ciepła. By mógł spełniać swoją funkcję, musi jednak zostać właściwie wykonany, a użytkownik powinien pamiętać o jego prawidłowej eksploatacji. Duże znaczenie dla trwałości i odporności na uszkodzenia ma też zastosowane krycie dachowe. W Kielcach materiały niezbędne do przygotowania szczelnego dachu oferuje firma Expres Dach. Przekonajmy się, jak zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzeń dachu i o co zadbać podczas jego użytkowania.

Co jest ważne przy montażu pokrycia?

Najwięcej usterek dachów wynika z niewłaściwego wykonania pokrycia. Rodzaj popełnianych błędów zależy od używanego materiału. W przypadku dachówek może chodzić np. o zaniechania mocowania odpowiedniej ich liczby klamrami, a przy blachach trapezowych problemem okazuje się przytwierdzanie elementów „na sztywno”, co uniemożliwia ich swobodną pracę wraz z nagrzewaniem się metalu. Przy blachodachówkach częstym błędem będzie niezadbanie o swobodny przepływ powietrza. Wykonawcom układającym gont bitumiczny zdarza się wykonywać pokrycie w warunkach uniemożliwiających jego pełną samowulkanizację.

Jak dbać o dach?

Eksploatacja dachu wymaga dbałości o kondycję ułożonego pokrycia. Dla zachowania jego trwałości należy pamiętać o poruszaniu się po połaciach wyłącznie po zamontowanych pomostach kominiarskich, a także o konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas wszystkich odbywających się na nim prac montażowych. Ważne okaże się zwłaszcza okresowe czyszczenie pokrycia przy zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych i urządzeń. Zapobiegnie to tzw. korozji biologicznej i pozwoli na pozbycie się nieestetycznych zabrudzeń. Nie można też zapominać o zimowym odśnieżaniu oraz usuwaniu lodu z rynien i rur spustowych.

Comments are closed.

  • Jesteśmy na FacebookFacebook