okno dachowe

Okna to dość szeroka grupa produktów. Choć służą zasadniczo do tego samego celu, różnią się w budowie, kształcie oraz w innych szczegółach. Specjalnym typem tych obiektów są okna dachowe. Przeznaczone są one, jak sama nazwa wskazuje, do montowania w dachu, aby oświetlać i wentylować pomieszczenia, które znajdują się na samym szczycie budynku.

Na typ, jakim jest okno dachowe, składa się jednak wiele różnych podtypów, które cechują się odmiennymi właściwościami. W związku z tym niekiedy można mieć problem, jakie okna dachowe wybrać. Aby uporać się z tą decyzją, warto skupić się na kilku najważniejszych aspektach. Ich analizowanie z pewnością pomoże w zakupie odpowiednich obiektów.

Czym różnią się między sobą okna dachowe?

Jednym z ważniejszych aspektów dotyczących okien dachowych są wymiary tych części budynku. Żeby mogły one bowiem oświetlać wnętrza w wystarczający sposób, muszą być odpowiednio duże. Generalnie rzecz biorąc, stosuje się zasadę, która mówi, że powierzchnia okien dachowych powinna wynosić co najmniej dziesięć procent powierzchni podłogi na poddaszu. Taki stosunek pozwala na dostateczne oświetlenie pomieszczenia i na zapewnienie w nim widoczności w ciągu dnia.

Innym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze okna dachowego, jest sposób otwierania. Obiekty, jakimi są okna dachowe, różnią się bowiem także pod tym względem. Można je otwierać na wiele różnych sposobów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest okno obrotowe. Otwiera się je w połowie wysokości, co jest dość wygodne. Istnieją jednak także i inne opcje. Należy wyróżnić wśród nich chociażby okna uchylne lub otwierane nie do góry, lecz na bok.

Istotnym aspektem przy wyborze okien jest także selekcja materiału, z którego będzie zbudowana rama obiektu. W tym zakresie dwa główne rozwiązania to okna drewniane i okna PCV. Te pierwsze są zazwyczaj tańsze, ale drugie mają za to trwalszy charakter.

Jak widać, nie ma uniwersalnej recepty na najlepsze okna dachowe. Obiekty te należy zawsze dobierać do konkretnego przypadku. W jednych okolicznościach mogą bowiem się sprawdzić okna o jednym zestawie właściwości, a w drugim okna o drugim zestawie właściwości.

Comments are closed.

  • Jesteśmy na FacebookFacebook