układanie dachówki

Dach to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Dzięki niemu wnętrze chronione jest przed czynnikami środowiskowymi, jednak nie każde pokrycie dachowe cechuje się równie wysoką funkcjonalnością oraz trwałością. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów pokrycia dachowego, dlatego wyjaśniamy, które z nich cieszą się największą popularnością.

Co to jest pokrycie dachowe?

Pokryciem dachowym nazywamy zewnętrzną warstwę dachu, która jest bezpośrednio narażona na działanie czynników środowiskowych. Powstaje ono zarówno z naturalnych, jak i sztucznych materiałów o różnych właściwościach. Materiały pokrycia dachowego powinny zostać dobrane nie tylko pod względem wyglądu, ale także m.in. trwałości, odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz izolacyjności termicznej, która jest szczególnie ważna w przypadku budynków, których poddasze ma pełnić funkcję mieszkalną.

Rodzaje pokrycia dachowego

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów pokryć dachowych. Pod względem pochodzenia materiały pokrycia dachowego dzielimy na naturalne i sztuczne. Naturalne materiały pokrycia dachowego np. gont drewniany, strzecha i dranica znajdują zastosowanie w przypadku obiektów zabytkowych oraz budynków stylizowanych na obiekty z dawnych epok. Sztuczne materiały pokrycia dachowego są powszechnie stosowane w przypadku nowoczesnego budownictwa oraz remontów i modernizacji dachów m.in. budynków mieszkalnych.

Do sztucznych pokryć dachowych zaliczamy m.in.:

  • blachy dachowe (blachodachówka, blacha trapezowa)
  • dachówki ceramiczne,
  • dachówki cementowe,
  • gont bitumiczny.

Każde z powyżej wymienionych pokryć dachowych cechuje się odmiennymi właściwościami oraz funkcjonalnością. Różnią się one także pod względem ceny i estetyki.

Najchętniej wybierane obecnie rozwiązania w przypadku budynków o różnym przeznaczeniu to odporna na działanie czynników środowiskowych oraz uszkodzenia mechaniczne blacha trapezowa i blachodachówka, a także dachówka ceramiczna i cementowa. Zajmujemy się sprzedażą wysokiej jakości pokryć dachowych oraz ich montażem, świadcząc kompleksowe usługi dekarskie. Mogą Państwo liczyć na fachową poradę naszych specjalistów oraz pomoc w doborze optymalnie dopasowanego pokrycia dachowego względem indywidualnych potrzeb.

Comments are closed.

  • Jesteśmy na FacebookFacebook