dach

Od dachu wymaga się, by chronił wnętrze budynku oraz sam był odporny ma działanie czynników pogodowych. Ważne są również jego walory estetyczne, współgrające ze stylem architektonicznym obiektu. Dzięki wyborowi odpowiedniego okrycia dachowego powyższe wymagania będą spełnione. Zachęcamy do zapoznania się ich najczęstszymi typami.

Jakie pokrycia dachowe są dostępne w ofercie?

Pokrycie dachowe to zewnętrzna warstwa dachu. Narażona więc będzie na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych, którym musi dzielnie stawić opór. Na szczęście wytrzymałość i odporność na wpływ niesprzyjających czynników stanowi cechę charakterystyczną wszystkich pokryć dachowych dostępnych w ofercie. Wśród popularnych rodzajów na uwagę zasługują:

– Dachówki ceramiczne – wytwarzane z gliny, a następnie wypalane. To jeden z najstarszych materiałów służących do pokrywania dachów. Mogą występować w naturalnych kolorach lub być barwione dzięki dodatkom pigmentów. Ich powłoka bywa wzmocniona warstwą szlachetnej glinki –angoba lub dodatkowym szkliwieniem. Pokrywa z nich utworzona jest bardzo ciężka, metr kwadratowy waży około 50kg.

– Dachówki cementowe – produkowane z piasku, cementu i wody, nazywane również dachówkami betonowymi . Przypominają dachówki ceramiczne, często są nawet barwione na kolor podobny do wyrobów z gliny, od których są nieco lżejsze. Mogą być pokryte warstwą farby akrylowo-polimerowej, by zapewnić efekt błyszczącego dachu.

– Blachodachówka – otrzymuje się ją z blachy wytłoczonej w charakterystyczny dachówkowaty wzór. Do jej produkcji wykorzystuje się blachę stalową lub aluminiową wzmocnioną warstwą ocynkowania lub poliestru oraz zabezpieczoną lakierem. Dzięki czemu jej powierzchnia nie ulega skorodowaniu oraz pozostaje wolna od porostów. Blachodachówka to materiał odznaczający się lekkością. Dostępna jest w formie pokaźnych arkuszy wytłoczonych w dachówkowaty wzór

– Blachodachówka modułowa – coraz chętniej stosowana na pokrycia dzięki panelowej formie ułatwiającej montaż oraz ograniczającej ilość odpadów. Modele pokryte posypką przypominają do złudzenia tradycyjna dachówkę.

– Blacha trapezowa – dość sztywna, ale też dzięki temu wytrzymała. Blacha trapezowa jest oferowana w profilowanej formie.

Od czego powinien zależeć wybór pokrycia dachowego?

Rodzaj pokrycia dachowego powinien być dobrany przede wszystkim do stylu budynku. Jednak uwagę należy poświęcić konstrukcji więźby dachowej i jej wytrzymałości. Ceniona dachówka ceramiczna będzie się sprawdzała tylko przy odpowiednio wzmocnionej budowie dachu, co niekiedy wiąże się z dodatkowymi nakładami pracy. Należy również uwzględnić stopień skomplikowania powierzchni dachu. Na licznych uskokach uzyska się zadowalający efekt z blachodachówki modułowej, sprawdzającej się na załamaniach i zmiennych kształtach dachu. Na połaciach o małym spadku lepiej zastosować blachodachówki tworzące jednolitą taflę, po której będzie spływała woda bez przenikania między warstwami. Na dachach o większym spadzie można położyć pokrywę z pojedynczych dachówek, na przykład ceramicznych czy blachodachówek modułowych. Produkty ceramiczne odznaczają się dużą trwałością, ale również blachodachówka modułowa im nie ustępuje w tym względzie, a jest materiałem mniej kosztownym. Aby dobrać najlepsze rozwiązanie dla konkretnego budynku, zawsze warto skorzystać z fachowej porady firmy oferującej usługi dekarskie. Tak naprawdę po oględzinach domu oraz jego konstrukcji, można zdecydować o wyborze pokrycia dachowego.

Comments are closed.

  • Jesteśmy na FacebookFacebook